Dziennik Gazeta Prawna
Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: EW_JPK_V7 (2) JPKomat - kreator ewidencji zakupu i sprzedaży VAT - z wysyłką JPK_V7M/JPK_V7K (2) (poprzedni kreator)
EFZp (archiwalny) Ewidencja VAT zakup

EFZp (archiwalny) Ewidencja VAT zakup

0.0(0)
50 906
Wersja: 12.12.2016
Obowiązywał od 10.02.2016 do 31.10.2020

Do czego stosuje się EFZp

Podatnicy VAT czynni prowadzić powinni ewidencję wskazująca na podstawy opodatkowania oraz wartość podatku VAT dotyczące nabywanych towarów i usług. Dokumentacja taka stanowi, łącznie z ewidencją sprzedaży komplet druków, jakie obowiązkowo przedstawiać musi podatnik VAT czynny w przypadku kontroli rozliczeń VAT. Ewidencja zakupu ujmować będzie towary i usługi w okresach, w których w stosunku do nich powstał obowiązek podatkowy, czyli w okresie:

  • W którym obowiązek ten powstał u sprzedawcy,
  • Nie wcześniej niż w okresie otrzymania dokumentu księgowego (np. faktury VAT).

Podatnik ma prawo ująć nabycie również w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych następujących po okresie powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy.
W przypadku podatników rozliczających się metoda kasową prawo odliczenia podatku powinno być ewidencjonowane zgodnie z tą formą odliczeń nie wcześniej niż w dacie zapłaty za towar lub usługę.
Ewidencja prowadzona powinna być  przez podatników prowadzących system rozliczenia się poprzez VAT-7 i VAT-7K. Podatnicy powinni dokonywać podsumowań ewidencji na koniec odpowiednio – w zależności od wybranego modelu rozliczeń – miesięcznie lub kwartalnie.
W przypadku podatników dokonujących sprzedaży mieszanej – tzn. zarówno opodatkowanej, jak i zwolnionej z podatku, podatnik w ewidencji powinien wskazać – o ile jest to możliwe – towary i usługi nabywane wyłącznie dla celów zwolnionych oraz osobno dla celów opodatkowanych.
Ewidencja zakupu łącznie z ewidencją sprzedaży powinna zawierać wszystkie dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowych za poszczególne okresy rozliczeniowe jednostki.

Uwaga: od rozliczenia za październik 2020 należy korzystać z nowej struktury dla plików JPK - JPK_V7M lub JPK_V7K.
Druk w archiwalnej wersji można składać wyłącznie w przypadku korekty za okresy do rozliczenia za wrzesień 2020. 

Nowy JPK_V7 dostępny jest w programie fillup w JPKomacie. W JPKomacie fillup kompleksowo pomożemy Ci w całym procesie - od wystawienia faktury z kodami GTU i procedurami podatkowymi JPK w fillup, przez import do arkusza sprzedaży, weryfikację i wysyłkę online plików do urzędu skarbowego.
Przygotuj i wyślij nowe pliki JPK ewidencji VAT: JPK_V7M i JPK_V7K. Program fillup daje także możliwość konwersji z starego pliku JPK_VAT na plik JPK_V7M lub JPK_V7K. 
Więcej informacji oraz poradniki znajdziesz na stronie: www.jpk.info.pl oraz informacje dotyczące kodów GTU.

Podstawa prawna

Art. 109 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
e-wysyłka
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.