Dziennik Gazeta Prawna
Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: EPR-zal Ewidencja przychodów ryczałtowych - załącznik
EPR-zal (archiwalny) Ewidencja przychodów ryczałtowych - załącznik

EPR-zal (archiwalny) Ewidencja przychodów ryczałtowych - załącznik

5.0(1)
3253
Wersja: (1)
Obowiązywał do 31.12.2020

Do czego stosuje się EPR-zal

Podatnicy, którzy dokonali wyboru rozliczenia podatku zarówno z działalności gospodarczej, jak i z najmu, dzierżawy i umów podobnych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zobowiązani są dla celów księgowych prowadzić ewidencję przychodów zgodnie ze wzorem wskazanym w przepisach prawnych. Ewidencja niespełniająca powyższych warunków nie zostanie uznana za księgę podatkową prowadzoną rzetelnie. Przychody ujmowane powinny być na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów potwierdzających uzyskanie przychodów.

Podatnik, który w trakcie roku utracił prawo korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego zobowiązany jest w trakcie roku zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów i rozpocząć ewidencjonowanie za jej pomocą. Nie ma natomiast możliwości, by w trakcie roku podatkowego zmienić metodą księgowości z podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy z pełnej rachunkowości i przejść na ewidencję przychodów rozliczanych ryczałtowo. 

Prowadzący ewidencję przychodów nie ma obowiązku rozliczać w niej ponoszonych kosztów, niemniej zobowiązany jest gromadzić dowody zakupu ich zakupu oraz prowadzić wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencję wyposażenia. 

Formularz posiada możliwość wysłania danych w formacie JPK_EWP.

Podstawa prawna

Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U. 2014 poz. 701).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
e-wysyłka
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.