Dziennik Gazeta Prawna

Druk EW_JPK_V7 - ewidencja zakupu i sprzedaży VAT - kreator online

Druk EW_JPK_V7 - ewidencja zakupu i sprzedaży VAT - kreator online

JPK V7 to podstawowy dokument, który podatnik od towarów i usług  powinien przekazywać cyklicznie do urzędu skarbowego. Składa się on z 2 części: ewidencyjnej i deklaracyjnej.  

Plik JPK V7 obowiązuje w dwóch wariantach JPK V7M i JPK V7K. Obowiązek składania konkretnej wersji zależnych od zadeklarowanej przez podatnika formy rozliczeń podatku VAT na formularzu VAT-R. Dla rozliczeń miesięcznych dedykowany jest plik JPK V7M, natomiast podatnicy rozliczający się kwartalnie składają plik JPK V7K.  Plik ten nie dotyczy natomiast skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem (VAT-12) oraz pozostałych deklaracji podatkowych, do których mają zastosowanie dotychczasowe przepisy (np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14).

Co to jest JPK V7?

JPK V7 to dokument elektroniczny, który składa się z dwóch części. Składa się na niego zarówno część ewidencja VAT, gdzie zawarte są informacje o dokonanych zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT prowadzonej przez przedsiębiorcę za dany okres, jak i część deklaracyjna VAT, której wartość odpowiada dawnym formularzom VAT-7 i VAT-7K. Część deklaracyjna zawiera informację dotyczące samego podatku VAT: należnego, naliczonego, wysokości podatku podlegającego wpłacie do US lub kwoty do przeniesienia na następny okres (w przypadku nadwyżki naliczonego nad należnym) oraz podatku do zwrotu wraz ze zdefiniowaniem formy tego zwrotu. Znajdziemy tam również dane dotyczące m.in. podstawy opodatkowania, korekty VAT wynikającej z ulgi na złe długi, czy też wysokość zwrotu odliczonej/zwróconej kwoty na zakup kasy fiskalnej.

JPK V7, obowiązkowo składają wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT.

Jak wypełnić druk?

W celu rozliczenia podatku VAT za dany okres, przedsiębiorca przygotowuje i wysyła plik, który zawiera część ewidencyjną oraz dekoracyjną. Obie należy wypełnić w jednym czasie i wysłać łącznie do urzędu skarbowego jednym plikiem, tzn. nie można wysyłać deklaracji z pominięciem wypełnienia części ewidencyjnej. Pozostawienie jej pustej zmusza do skorygowania przesyłanego pliku JPK_V7M. 

JPK V7  składa się wyłącznie w wersji elektronicznej za okresy miesięczne, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (chyba że 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy jest czas do pierwszego dnia roboczego).

Na chwilę obecną obowiązują dwa warianty pliku JPK V7:

  • JPK_V7M - dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i
  • JPK_V7K - dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie.

Podpisanie pliku JPK V7 możliwe jest na kilka sposobów tj.:

  • podpisem kwalifikowanym (polskim lub innego kraju UE),
  • profilem zaufanym,
  • danymi autoryzującymi.

Po złożeniu poprawnego  pliku JPK V7, podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Do kiedy złożyć JPK V7?

Terminy składania pliku JPK V7 zależą od tego czy rozliczamy się miesięcznie czy kwartalnie. Jednak każdy wariant możemy złożyć wyłącznie elektronicznie. 

JPK_V7M dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie składa się wyłącznie do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. 

Podatnicy, którzy wybrali rozliczenia kwartalne i są zobowiązani do składania JPK_V7K, wypełniają tylko część ewidencyjną za pierwsze 2 miesiące każdego kwartału. Natomiast po zakończeniu kwartału wypełniają część ewidencyjną za 3. miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną JPK_v7K za cały kwartał.

Przykładowe terminy rozliczenia miesięcznego:

JPK_V7M za styczeń – przedsiębiorca wyśle do 25 lutego JPK_V7M za luty – przedsiębiorca wyśle do 25 marca JPK_V7M T za marzec – przedsiębiorca wyśle do 25 kwietnia

Przykładowe terminy rozliczenia kwartalnego:

JPK_V7K tylko część ewidencyjną za styczeń – przedsiębiorca wyśle do 25 lutego JPK_V7K tylko część ewidencyjną za luty – przedsiębiorca wyśle do 25 marca JPK_V7K część ewidencyjną za marzec oraz część deklaracyjną za styczeń, luty i marzec – przedsiębiorca wyśle do 25 kwietnia

Wyjątkową sytuacją jest, jeśli 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy jest czas do pierwszego dnia roboczego.

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
e-wysyłka
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.

Podobne z kategorii