Dziennik Gazeta Prawna
Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: EW_JPK_V7 (2) JPKomat - kreator ewidencji zakupu i sprzedaży VAT - z wysyłką JPK_V7M/JPK_V7K (2) (poprzedni kreator)
EW_JPK_VAT (3) (archiwalny) JPKomat - kreator ewidencji zakupu i sprzedaży VAT - z wysyłką JPK_VAT (3)

EW_JPK_VAT (3) (archiwalny) JPKomat - kreator ewidencji zakupu i sprzedaży VAT - z wysyłką JPK_VAT (3)

4.3(32)
565 126
Wersja: 3
Obowiązywał od 01.01.2018 do 31.10.2020

Do czego stosuje się EW_JPK_VAT (3)

Kreator ewidencji zakupu i sprzedaży VAT ułatwia podatnikom VAT czynnym na prowadzenie ewidencji zakupu i sprzedaży. Kreator pozwala na prowadzenie miesięcznej ewidencji sprzedaży oraz ewidencji zakupu, poprzez dodawanie kolejnych arkuszy ewidencji sprzedaży i ewidencji zakupu. Sam przenosi podsumowania na kolejny arkusz i podsumowuje miesięczne kwoty wydatków i sprzedaży VAT ze wszystkich arkuszy. Umożliwia również, na podstawie zebranych danych, na utworzenie pliku JPK_VAT (3) zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Finansów, a następnie na wygenerowanie deklaracji VAT-7 (17).
Kreator EW_JPK_VAT (3) umożliwia zapisanie pliku XML dla JPK_VAT (3) na dysku komputera.

Podatnicy VAT czynni prowadzić powinni ewidencję wskazującą na podstawy opodatkowania oraz wartość podatku VAT dotyczącego nabywanych towarów i usług. Dokumentacja taka stanowi, łącznie z ewidencją sprzedaży komplet druków, jakie obowiązkowo przedstawiać musi podatnik VAT czynny w przypadku kontroli rozliczeń VAT. Ewidencja zakupu ujmować będzie towary i usługi w okresach, w których w stosunku do nich powstał obowiązek podatkowy, czyli w okresie:

  • W którym obowiązek ten powstał u sprzedawcy,
  • Nie wcześniej niż w okresie otrzymania dokumentu księgowego (np. faktury VAT).

    
Podatnicy podatku od towarów i usług, zarówno czynni, jak i zwolnieni z VAT, zobowiązani są ewidencjonować sprzedaż celem rozliczania jej w tym podatku.
Ewidencja sprzedaży ujmuje sprzedaż w kwotach netto, czyli zgodnie z kwotami widocznymi na fakturach wystawionych kontrahentom. Podatnik aż do momentu rejestracji jako VAT czynny lub aż do momentu przekroczenia limitu obrotów, nie ma natomiast obowiązku dla celów podatku VAT ewidencjonować zakupów.

Więcej informacji o JPK: www.jpk.info.pl

Uwaga: od rozliczenia za październik 2020 należy korzystać z nowej struktury dla plików JPK - JPK_V7M lub JPK_V7K.
Druk w archiwalnej wersji można składać wyłącznie w przypadku korekty za okresy do rozliczenia za wrzesień 2020. 

Nowy JPK_V7 dostępny jest w programie fillup w JPKomacie. W JPKomacie fillup kompleksowo pomożemy Ci w całym procesie - od wystawienia faktury z kodami GTU i procedurami podatkowymi JPK w fillup, przez import do arkusza sprzedaży, uzupełnienie brakujących danych, weryfikację i wysyłkę online plików do urzędu skarbowego.
Przygotuj i wyślij nowe pliki JPK ewidencji VAT: JPK_V7M i JPK_V7K. Program fillup daje także możliwość konwersji z starego pliku JPK_VAT na plik JPK_V7M lub JPK_V7K. 
Więcej informacji oraz poradniki znajdziesz na stronie: www.jpk.info.pl oraz informacje dotyczące kodów GTU.

Podstawa prawna

Art. 193 a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
e-wysyłka
Eksport do XML
Eksport do PDF