Informację IFT-1R sporządzają płatnicy, którzy wypłacają zagranicznym osobom fizycznym należności opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Formularz obowiązuje od 18 października 2024 roku i stosuje się go do przychodów (dochodów) uzyskanych od 1 stycznia 2024 r.
Na formularzu IFT-1R sporządza się informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Rzeczpospolitej Polskiej miejsca zamieszkania (nierezydentów). Uwzględnia się w niej dochody wypłacone między innymi z tytułu dywidend, odsetek, należności licencyjnych, z wykonywania wolnych zawodów, wynagrodzenia dyrektorów, działalności artystycznej i sportowej, emerytur i rent, żeglugi morskiej, śródlądowej i transportu lotniczego.
Informację IFT-1R przekazuje się zarówno nierezydentom, jak i organom skarbowym właściwym ze względu na opodatkowanie osób zagranicznych. Wykaz tych urzędów znajduje się w §5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.08.2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (z późniejszymi zmianami). Informację do urzędu skarbowego składa się w formie elektronicznej - nie ma możliwości dostarczenia jej w formie papierowej. Z kolei podatnikom tę informację można przekazać zarówno elektronicznie, jak i w formie drukowanej.
Dokumenty IFT wystawiane są przez płatników, którzy wypłacają zagranicznym osobom fizycznym (rezydentom) należności opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jeżeli podatnik zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego, wówczas podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i takiej osobie nie wystawia się informacji IFT-1R, tylko, co do zasady, PIT-11.
Informację IFT-1R należy złożyć do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Jedyne w przypadku zaprzestania działalności przez płatnika przed tymi terminami, informację należy przekazać nie później niż do dnia zaprzestania tej działalności. Gdy natomiast informacja jest przesyłana na wniosek podatnika (oznacza się ją wówczas symbolem IFT-1), należy ją przekazać w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku.
Pole nr 1 służy do wpisania numeru NIP płatnika/podmiotu wypłacającego należność.
W polach 4-5 określa się okres, za jaki składana jest informacja.
W sekcji A dokumentu wskazuje się urząd skarbowy, do którego kierowana jest informacja (pole 6), oraz określa, czy mamy do czynienia ze złożeniem informacji, czy z jej korektą (pole 7).
Sekcja B (pola 8-18) jest przeznaczona na dane identyfikujące płatnika/ podmiot wypłacający należność. Wskazuje się tam, czy jest on osobą fizyczną, czy innym podmiotem (pole 8), jego pełną nazwę bądź imię i nazwisko (pole 9) oraz adres siedziby bądż miejsce zamieszkania (pola 10-18).
W sekcji C dokumentu wskazuje się dane odbiorcy należności: w polach 19-27 jego dane identyfikacyjne, zaś w polach 28-33 - adres zamieszkania.
W sekcji D dokumentu należy wpisać osiągnięte przez podatnika dochody (przychody) i wysokość pobranego zryczałtowanego podatku w podziale na następujące rodzaje dochodów (przychodów):
W sekcji E w polu 74 wskazuje się datę złożenia przez podatnika wniosku o wystawienie informacji (o ile jest to informacja wystawiana na wniosek podatnika), a w polu 75 - datę przekazania lub przesłania tej informacji podatnikowi.
Art. 42 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226, z późn. zm.), zwanej dalej ”ustawą”.
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.