Lista płac - wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie

Umowa-zlecenie jest typową umową zawieraną w celu świadczenia określonych czynności. Od umowy o pracę odróżnia ją nie tylko kwestia mniejszego podporządkowania zlecającemu, ale również wysokość składek ZUS, jakie z takiej umowy należy opłacać.
Kiedy stosujemy listę płac
Listę płac umowa-zlecenie stosuje się, aby od przysługującego zleceniobiorcy wynagrodzenia odliczyć kwoty obciążeń związanych ze składkami ZUS, kwotę zaliczki na podatek dochodowy oraz kwotę wynagrodzenia netto (kwotę do wypłaty). Przepisy nie określają wzoru takiego druku. Udostępniony formularz, który służy do rozliczenia wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia:
- obowiązuje od 1 stycznia 2024 r.,
- pozwala uwzględnić przysługujące pracownikowi zwolnienie z podatku do wartości 85 528 zł rocznie z tytułu ulgi dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia, ulgi 4+, ulgi dla pracujących seniorów, ulgi na powrót,
- umożliwia wskazania składek ubezpieczeniowe odprowadzane od wynagrodzenia (umowa-zlecenie należy do kategorii umów, od których składki chorobowe odprowadza się dobrowolnie)
- pozwala wybrać stawkę, według której naliczone będą zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.
Jak rozpisać listę płac na umowę-zlecenia
Rozliczając umowę zlecenia na liście płac należy pamiętać, że:
- W przypadku umowy-zlecenia naliczane są podatkowe koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% przychodu obniżonego o wartość naliczonych za dany okres składek emerytalnej, rentowej i chorobowej. Jeśli podatnik udowodni poniesienie kosztów wyższych niż ryczałtowe, przysługuje mu możliwość odliczenia kosztów faktycznie poniesionych.
- Umowa-zlecenie, w których jednorazowa wartość świadczenia nie przekracza 200 zł brutto, jest opodatkowane ryczałtowo, bez rozliczania kosztów podatkowych. Podatek oblicza się wówczas od przychodu, bez pomniejszania go o koszty uzyskania oraz składki ZUS. Odliczeniu od podatku podlega wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne (w wartości 7,75% podstawy).
- Rozliczając umowę-zlecenie, należy dodatkowo mieć na uwadze kwestię ograniczenia wysokości ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli podstawa naliczenia składek jest wyższa niż 250% średniego wynagrodzenia, składkę liczy się jedynie od tej kwoty. Dodatkowo obowiązuje ograniczenie składek emerytalnych i rentowych, gdy podstawa ich ustalenia przekroczy w danym roku 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
- Ze względu na tzw. zbieg tytułów ubezpieczenia zleceniobiorca może również nie opłacać poszczególnych składek ZUS. Gdy dojdzie do zbiegu umowy o pracę i umowy-zlecenia u różnych pracodawców, składki od umowy-zlecenia opłaca się jedynie wtedy, gdy umowa o pracę (służbę, spółdzielczy stosunek pracy) przewiduje wynagrodzenie niższe niż minimalne. Gdy umowy o pracę i umowy-zlecenia są zawarte z jednym pracodawcą, zlecenie traktuje się dla celów ubezpieczeń jako element podstawy ze stosunku pracy. Dlatego w jego przypadku wystąpią wszystkie składki ZUS i składka zdrowotna. Natomiast w przypadku wielu umów zlecenie składki mogą być opłacane od jednej z nich, od kilku z nich lub od wszystkich, przy czym jedna z tych umów musi przewidywać co najmniej wynagrodzenie minimalne, by pozostałe mogły być wyłączone z podstawy ubezpieczeń). Łączenie wielu umów nie powoduje natomiast pominięcia składki zdrowotnej – opłaca się ją od każdej z umów niezależnie.
Całkowity koszt zatrudnienia, kwotę na rękę dla umowy o pracę, zlecenie i dzieło wyliczysz wygodnie w Kalkulatorze wynagrodzeń / płac na e-pity.pl
Podstawa prawna
Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.
Podstawa prawna
Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2013, poz. 1442).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.