Dokument ten stanowi dowód, na podstawie którego wierzyciel żąda od dłużnika zapłaty określonej kwoty (spełnienia świadczenia pieniężnego). Wystawienie noty obciążeniowej wynika z transakcji, które nie rodzą obowiązku wystawienia faktury VAT. Typowymi sytuacjami, w których nota jest wystawiana są:
Nota obciążeniowa powinna zawierać termin zapłaty oraz podstawę jej wystawienia. W takim przypadku jest równoważna wezwaniu do zapłaty. Brak informacji o terminie wymagalności obciążenia powoduje, że płatność realizowana może być przed dłużnika niezwłocznie, ale równie dobrze może ją realizować dopiero po wezwaniu do zapłaty.
Not obciążeniowych nie należy wystawiać w przypadku czynności zwolnionych z opodatkowania VAT lub przypadków, w których faktury wystawia się na żądanie klienta.
Zapraszamy do skorzystania z naszych kalkulatorów:
Art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. 2013, poz. 330 ze zm.).
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.