Dziennik Gazeta Prawna
UNPm-zal 1 Załącznik nr 1 do umowy najmu pokoju w mieszkaniu -  protokół zdawczo - odbiorczy

UNPm-zal 1 Załącznik nr 1 do umowy najmu pokoju w mieszkaniu - protokół zdawczo - odbiorczy

0.0(0)
1457
Wersja: 25.10.2013
Obowiązuje od 25.10.2013

Do czego stosuje się UNPm-zal 1

Najem nie musi dotyczyć wyłącznie budynku lub lokalu. Umowa najmu związana może być również z rzeczą ruchomą, jej częścią czy też z częścią nieruchomości. Stąd też umowa zawarta może być co do części lokalu mieszkalnego lub niemieszkalnego, ściany w budynku, części pomieszczenia itp.

Możliwe jest również wynajęcie pokoju dwóm lub większej ilości osób na zasadzie przystąpienia przez nie wspólnie do umowy najmu lub na zasadzie quoad usum (użytkowania całości pokoju w czasie, gdy inna osoba nie korzysta z niego).

Warto zadbać, by umowa wskazywała zasady ładu mieszkaniowego w całym mieszkaniu lub wskazywała na akceptację regulaminu porządku w mieszkaniu. Warto zawrzeć zapis o zasadach korzystania z części wspólnej mieszkania lub budynku na zasadach quoad usum i o akceptacji korzystania z tej części przez pozostałych lokatorów mieszkania. Warto również wskazać kwestie odpowiedzialności za szkody zarówno w części wspólnej, jak i te w wynajmowanym pokoju.

Wynajęcie pokoju mieszkalnego na cele mieszkalne podlega pod zasady ochrony praw lokatorów. Zasady wskazane w umowie nie mogą zatem być mniej korzystne niż wynikające z przepisów o ochronie praw lokatorów.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005, nr 31, poz. 266 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Bezpłatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.