Dziennik Gazeta Prawna
UoUSP Umowa o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych

Druk UoUSP Umowa o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych

0(0)
3256
Wersja: 09.04.2013

Do czego stosuje się UoUSP

Pracownik, jak i zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej może zawrzeć z przedsiębiorcą umowę o używaniu jego prywatnego pojazdu dla celów służbowych. Podobnie takie używanie dopuszczalne jest w przypadku samochodu stanowiącego prywatny majątek przedsiębiorcy.

W przypadku prywatnego samochodu przedsiębiorcy nie ma obowiązku zawierania z sobą samym umowy o używaniu takiego pojazdu. Możliwe jest jednak, by przedsiębiorca korzystał z cudzego pojazdu, np. swoich najbliższych krewnych. Do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej nie zalicza się wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Możliwe jest jednak rozliczanie w pełni kosztów używania samochodu innego niż osobowy lub pojazdu wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu.

W przypadku używania pojazdu pracownika, zwolnione z podatku pozostają po stronie pracownika kwoty wypłacane w związku z odbywaniem podróży służbowej własnym środkiem transportu (do wysokości limitu przejechanych kilometrów). W jazdach lokalnych zwolnienie takie obowiązuje wyłącznie w przypadku niektórych zawodów (leśnik, listonosz) w kwocie przyznanego ryczałtu lub na podstawie przemnożenia ilości przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr.

Odpowiednio do kosztów podatkowych nie zalicza się wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby wykonywanej działalności:

  • w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,

  • w jazdach lokalnych - w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu.

    Szybki i praktyczny – Kalkulator kilometrówka na e-pity.pl pozwoli Ci wyliczyć koszty w zależności od pojemności pojazdu oraz przebytego dystansu.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. nr 27, poz. 271 z późn. zm.)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.