Dziennik Gazeta Prawna
WOWK Wniosek o odstąpienie od wymierzenia kary

Druk WOWK Wniosek o odstąpienie od wymierzenia kary

3.0(2)
1433
Wersja: 23.02.2018

Do czego stosuje się WOWK

Sąd może samodzielnie lub na wniosek sprawcy - odstąpić od wymierzenia kary, co nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu środka karnego w postaci

•    przepadku przedmiotów;
•    ściągnięcia równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów;
•    przepadku korzyści majątkowej;
•    ściągnięcia równowartości pieniężnej przepadku korzyści majątkowej;
•    zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, wykonywania określonego zawodu lub zajmowania określonego stanowiska;
•    podania wyroku do publicznej wiadomości.

Odstąpienie od wymierzenia kary jest możliwe, jeżeli zachodzą warunki jego orzeczenia i cele kary zostaną przez ten środek karny spełnione, w szczególności w wypadkach przewidzianych w kodeksie, a ponadto:

  1.  za przestępstwa skarbowe - zagrożone karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 3 lat lub karą łagodniejszą, gdy stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu nie jest znaczny; przepisu nie stosuje się do sprawcy przestępstwa skarbowego popełnionego w warunkach nadzwyczajnego obostrzenia kary, 
  2. za wykroczenia skarbowe - w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, biorąc pod uwagę charakter i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu tego wykroczenia.

Jeżeli w związku z przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej, sąd może odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego wymienionego tylko wtedy, gdy ta wymagalna należność została w całości uiszczona przed wydaniem wyroku.

Odstępując od wymierzenia kary, sąd może również odstąpić od orzeczenia środka karnego, chociażby jego orzeczenie było obowiązkowe. Zawsze jednak obowiązkowym jest przepadek przedmiotów, których wytwarzanie, posiadanie, obrót, przechowywanie, przewóz, przenoszenie lub przesyłanie jest zabronione.

Podstawa prawna

Art. 19 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy, tj. z dnia 9 listopada 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2226).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.