Dziennik Gazeta Prawna
WoZPPP Wniosek o zaliczenie dokonanej płatności na poczet podatku wybranego przez podatnika

WoZPPP Wniosek o zaliczenie dokonanej płatności na poczet podatku wybranego przez podatnika

0.0(0)
1294
Wersja: 10.05.2012
Obowiązuje od 10.05.2012

Do czego stosuje się WoZPPP

Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Organ podatkowy nie jest zobowiązany do wzywania podatnika do wskazania kolejności zaliczenia dokonanej wpłaty. Podatnik może jednak, do czasu wydania postanowienia w sprawie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości podatkowych, wskazać kolejność zaliczenia wpłaty. Dokonuje on tego poprzez wniosek ze wskazaniem, na poczet którego zobowiązania dokonuje on wpłaty. Zasadę tę stosuje się odpowiednio w razie dokonywania wpłat na poczet rat, na jakie rozłożono podatek lub zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę oraz rat podatku. Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z tytułu zaliczek na podatek, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet zaliczki, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Nie stosuje się zasady składania wniosku o zaliczenie wpłaty na poczet określonej zaliczki.

Do wpłat zaliczanych na poczet zaległości podatkowej stosuje się zasadę, w myśl której jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę. W sprawie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości podatkowych wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie. Zasady zaliczania stosuje się do zobowiązań podatkowych a nie do zaległości podatkowych.

Podstawa prawna

Art. 62 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (Dz.U.2012, poz. 749)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.