Dziennik Gazeta Prawna
WSND Wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji

Druk WSND Wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji

0(0)
581
Wersja: 27.08.2013

Do czego stosuje się WSND

Stwierdzenie nieważności decyzji stanowi nadzwyczajną formę wzruszenia ostatecznej decyzji organu podatkowego, stąd też wymaga wystąpienia szczególnych przesłanek, warunkujących przyczyny, które wpływać mogły na ostateczne stanowisko w sprawie. W przypadku, gdy przesłanka taka wystąpi, niewątpliwie dochodzi do naruszenia prawidłowości wydanego rozstrzygnięcia w konkretnej sprawie, a w związku z tym pokrzywdzenia strony i naruszenia jej praw materialnych bądź proceduralnych. Nieważność decyzji powoduje przede wszystkim, że wcześniejsze działanie organu traci moc, a strona, do której adresowano czynność ma prawo do domagania się rekompensaty za nieważne działanie organu. Decyzja jest nieważna jeżeli: 1) została wydana z naruszeniem przepisów o właściwości, 2) została wydana bez podstawy prawnej, 3) została wydana z rażącym naruszeniem prawa, 4) dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną, 5) została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie, 6) była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały, 7) zawiera wadę powodującą jej nieważność na mocy wyraźnie wskazanego przepisu prawa, 8) w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą. Należy każdorazowo sprawdzić właściwość organu, do którego skierować należy wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji. Właściwym w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji jest: 1) organ wyższego stopnia, 2) minister właściwy do spraw finansów publicznych, dyrektor izby skarbowej, dyrektor izby celnej lub samorządowe kolegium odwoławcze, jeżeli decyzja została wydana przez ten organ, 3) minister właściwy do spraw finansów publicznych, jeżeli decyzja została wydana przez dyrektora izby skarbowej lub dyrektora izby celnej, z tym że w tym przypadku postępowanie może być wszczęte wyłącznie z urzędu.

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.