Podmioty zobowiązane do rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym składają w tym celu wniosek o wpis do KRS i podają w nim podstawowe informacje na swój temat. W momencie dokonania wpisu otrzymują Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz numer REGON. Aby dokończyć proces rejestracji, muszą jeszcze przekazać naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego dane uzupełniające (dane niepodlegające wpisowi do KRS). W tym celu składają zgłoszenie identyfikacyjne NIP-8. Część danych z tego zgłoszenia jest przekazywana do GUS oraz do ZUS.
Wykaz podmiotów zobowiązanych do rejestracji w KRS znajduje się w art. 36 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z jego treścią, temu obowiązkowi podlegają między innymi spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne oraz spółki europejskie. Wszystkie te podmioty są zobowiązane do przekazania organom podatkowym dodatkowych informacji. Służy do tego zgłoszenie identyfikacyjne/ aktualizacyjne w zakresie danych dodatkowych NIP-8. Dokument ten można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Z kolei podmioty, których nie wpisuje się do Krajowego Rejestru Sądowego, zamiast zgłoszenia NIP-8 składają zgłoszenie identyfikacyjne (bądź zgłoszenie aktualizacyjne) NIP-2. Zakres wymaganych w nim danych w dużej części pokrywa się z zakresem danych z formularza NIP-8.
NIP-8 to zgłoszenie, w którym podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Skarbowego podają dane wymagane przez urząd skarbowy, takie jak:
Dane przekazywane przez naczelnika urzędu skarbowego Głównemu Urzędowi Statystycznemu, takie jak:
Dane przekazywane przez naczelnika urzędu skarbowego Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, takie jak:
Aby poprawnie wypełnić druk NIP-8, należy m.in:
Formularz NIP-8 może pełnić rolę zgłoszenia identyfikacyjnego w zakresie danych uzupełniających (wówczas w pozycji 4 należy zaznaczyć kwadrat nr 1) bądź zgłoszenia aktualizacyjnego w zakresie danych uzupełniających (w pozycji 4 zaznacza się wówczas kwadrat nr 2). Gdy NIP-8 jest zgłoszeniem identyfikacyjnym, należy go złożyć do naczelnika właściwego urzędu skarbowego:
Natomiast zgłoszenie aktualizacyjne należy złożyć w terminie 7 dni od wystąpienia jakiejkolwiek zmiany danych objętych zgłoszeniem (na przykład zmiany numeru rachunku bankowego), zmiany naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach ewidencji lub zaistnienia nowych okoliczności. Niedokonanie w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego lub zgłoszenia aktualizacyjnego jest wykroczeniem skarbowym.
Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 4 września 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych oraz zgłoszeń w zakresie danych uzupełniających (Dz.U. 2024 poz. 1367) - załącznik nr 4.
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.