Dziennik Gazeta Prawna
Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: ZUS EUZ Wniosek o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny świadczeniobiorcy
ZUS RP-13 (archiwalny) Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny emeryta, rencisty, osoby uprawnionej do renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego/zasiłku lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

ZUS RP-13 (archiwalny) Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny emeryta, rencisty, osoby uprawnionej do renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego/zasiłku lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

0.0(0)
2204
Wersja: 2341/14
Obowiązywał od 15.05.2015 do 16.06.2016

Do czego stosuje się ZUS RP-13

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego może nastąpić na wniosek świadczeniobiorcy.  Świadczeniobiorca może zgłosić:

  • emeryta,
  • rencistę,
  • osobę uprawnioną do renty socjalnej,
  • osobę uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego/zasiłku,
  • osobę uprawnioną do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Formularz należy złożyć w Oddziale lub Inspektoracie ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy.

Zgłoszenie powinno zawierać dane identyfikacyjne świadczeniobiorcy (nazwisko, imię pierwsze, numery PESEL i NIP, a w przypadku braku numeru PESEL i/lub NIP - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu) oraz dane adresowe.

W dalszej części formularza świadczeniobiorca podaje dane członków rodziny, których zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego. Mogą to być członkowie rodziny, którzy pozostają na utrzymaniu świadczeniobiorcy nie objęci obowiązkiem ubezpieczenia.

Członkami rodziny są:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,

  • małżonek,

  • wstępni (np. ojciec, matka, dziadek, babka) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli nie są osobami podlegającymi obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ani nie są osobami uprawnionymi do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji oraz zamieszkują na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

O wszelkich zmianach w stosunku do danych podanych oraz okolicznościach skutkujących ustaniem statusu członka rodziny, w szczególności nabyciu przez członka rodziny tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, nabyciem statusu bezrobotnego) należy powiadomić Oddział ZUS wypłacający świadczenie w terminie 7 dni od zaistnienia tych zmian.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych ZUS. Można je także uzyskać telefonicznie w Centrum Obsługi Telefonicznej
801 400 987* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z krajowych telefonów stacjonarnych
22 560 16 00* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych, albo w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z poźn. zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.