Druk VAT-26 to deklaracja, że pojazd będący składnikiem majątku przedsiębiorstwa będzie użytkowany wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Złożenie tej informacji w urzędzie skarbowym jednym z warunków, które należy spełnić, by móc odliczać pełną wartość podatku VAT od wydatków związanych z jego zakupem i eksploatacją.
Druk VAT-26 służy do poinformowania urzędu skarbowego, że pojazd będący składnikiem majątku przedsiębiorstwa będzie użytkowany wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością. Podaje się w nim dane podatnika oraz dane pojazdu użytkowanego w firmie. Druku nie trzeba składać w przypadku pojazdów specjalnych lub pojazdów, które konstrukcyjnie przeznaczone są wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.
Deklarację VAT-26 składają podatnicy podatku od towarów i usług, wykorzystujący wyłącznie do celów działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są zobowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Złożenie VAT-26 jest jednym z warunków, jakie należy spełnić, aby uzyskać prawo do pełnego (100%) odliczenia VAT. Podatnik może złożyć taką deklarację osobiście lub przez pełnomocnika.
Prawo do złożenia deklaracji VAT-26 ma podatnik, który postanowi przeznaczyć użytkowany w firmie pojazd wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej.
Prawo do pełnego odliczenia VAT bez konieczności składania deklaracji VAT-26 i prowadzenia ewidencji przejechanych kilometrów przysługuje w przypadku, gdy przedsiębiorca w działalności gospodarczej wykorzystuje:
Pozostałe pojazdy korzystają z 50% odliczenia VAT, chyba że ich użytkownik zgłosi pojazd do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, będzie prowadził ewidencję jego przebiegu oraz ustali zasady używania pojazdu wykluczające jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (stworzy regulamin użytkowania pojazdu w firmie).
Podatnik, który rozpoczyna użytkowanie pojazdu wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej powinien złożyć do urzędu skarbowego informację VAT-26 do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniósł pierwszy wydatek związany z pojazdem. Za pierwszy wydatek może być uznana wpłata zaliczki na poczet zakupu pojazdu lub usługi najmu bądź leasingu. Deklaracja musi być jednak złożona nie później niż w dniu przesłania ewidencji JPK_V7. Z kolei w przypadku zmiany sposobu wykorzystania pojazdu druk VAT-26 należy złożyć do końca miesiąca, w którym doszło do takiej zmiany.
Jeżeli podatnik nie złoży w terminie informacji VAT-26, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od pierwszego dnia miesiąca, w którym ta informacja zostanie złożona. Do tego czasu przysługuje mu prawo do odliczenia jedynie 50% podatku VAT z tytułu wydatków związanych z eksploatacją pojazdu oraz kosztów jego nabycia.
Dodatkowo za niewywiązanie się lub nienależyte wywiązanie się z obowiązku złożenia informacji VAT-26 na podatnika może też zostać nałożona grzywna w wysokości do 720 stawek dziennych. Może się tak stać, gdy:
Kary nie wymierza się jednak, jeżeli podatnik złoży informację po terminie, ale przed dokonaniem czynności sprawdzających, kontrolnych lub wszczęciem postępowania podatkowego w zakresie podatku VAT.
Deklarację VAT-26 można złożyć:
VAT-26 w wersji elektronicznej składa się po podpisaniu podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi. Deklaracji nie można natomiast podpisać Profilem Zaufanym i złożyć przez ePUAP.
Deklarację VAT-26, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, można też złożyć przez pełnomocnika. Wyznaczenie pełnomocnika do złożenia deklaracji papierowej wymaga wypełnienia druku UPL-1P. Koszt tego pełnomocnictwa to 17 zł. Z kolei upoważnienie pełnomocnika na formularzu UPL-1 do składania w imieniu podatnika deklaracji elektronicznych jest bezpłatne.
Deklarację VAT-26 składa się w urzędzie skarbowym właściwym dla celów VAT. W zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej będzie to urząd skarbowy zgodny z miejscem zamieszkania podatnika (przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą) bądź urząd skarbowy zgodny z miejscem prowadzenia działalności (spółki).
Druk VAT-26 można także złożyć w dowolnym centrum obsługi podatnika działającym w każdym urzędzie skarbowym (poza urzędami wyspecjalizowanymi). Natomiast przedsiębiorcy rozliczający się w urzędzie skarbowym dla największych podmiotów składają VAT-26 w jednym z wyspecjalizowanych urzędów skarbowych o zasięgu wojewódzkim (jeśli osiągają przychód netto w wysokości minimum 3 mln euro) lub w I Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie (jeśli osiągają przychód netto powyżej 50 mln euro).
Aby poprawnie wypełnić druk VAT-26 należy:
Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 września 2021 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej (Dz.U. 2021 poz. 1790).
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.