Dziennik Gazeta Prawna
Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: RUPPS Rozwiązanie umowy o pracę za wzajemnym porozumieniem stron (pracodawca)
RUPPS (archiwalny) Rozwiązanie umowy o pracę za wzajemnym porozumieniem stron (pracodawca)

RUPPS (archiwalny) Rozwiązanie umowy o pracę za wzajemnym porozumieniem stron (pracodawca)

3.5(4)
14 335
Wersja: 06.05.2013
Obowiązywał do 31.12.1969

Do czego stosuje się RUPPS

Przepisy prawa nie przewidują sytuacji, w której strony umowy o pracę, mocą wspólnych jednorodnych interesów, nie mogły porozumieć się i rozwiązać umowy bez przewidzianego prawem okresu wypowiedzenia. Inaczej mówiąc dopuszczalna jest sytuacja, w której pracownik chroniony okresem wypowiedzenia zawiera z pracodawcą umowę wskazującą na porozumienie w zakresie rozwiązania stosunku pracy z upływem określonej daty.

Prawo nie przewiduje, czy porozumienie stron powinno zawierać jakikolwiek okres wypowiedzenia czy też wskazywać jakiś przyszły termin, od którego strony rozwiązują umowę.

Umowy nie można natomiast za porozumieniem rozwiązać wstecznie, zawsze skutek powinien wystąpić co najmniej od momentu ustalenia porozumienia.

Nie ma ograniczeń co do kwestii odszkodowania lub odprawy, przyznanej pracownikowi w ramach porozumienia. Kwotę odszkodowania należy traktować jako przysługującą pracownikowi z tytułu umowy o pracę. Podlega ona opodatkowaniu i składkom ZUS.

Należy uważać, by pracodawca nie próbował wykorzystać tej formy rozwiązywania umowy o pracę przedstawiając pracownikowi do podpisu zamiast druku rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia – druku porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę. Podpisując taki dokument pracownik może bowiem zrzec się uprawnienia do okresu wypowiedzenia lub do przysługującej mu odprawy. 

Powyższy formularz wystawia pracodawca w odpowiedzi na wniosek złożony przez pracownika, wyrażając tym samym zgodę na rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron.

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.