Dziennik Gazeta Prawna
Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: RUoP Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (pracownik)
RUoP (archiwalny) Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (pracownik)

RUoP (archiwalny) Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (pracownik)

3.9(21)
33 232
Wersja: 30.12.2013

Do czego stosuje się RUoP

Umowa o pracę może zostać rozwiązana z zachowaniem przysługującego stronom okresu wypowiedzenia oraz w szczególnych przypadkach bez zachowania okresu wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia pracownik zobowiązany jest do świadczenia pracy, chyba że pracodawca wystąpi do niego o rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia bez obowiązku świadczenia pracy. Alternatywną metodą rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie pracownika i pracodawcy w zakresie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Umowa rozwiązuje się również bez wypowiedzenia z upływem czasu, na jaki została zawarta lub ukończeniem pracy, dla jakiej ją zawarto.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca, a oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

·       3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

·       1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

·       2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

·       2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

·       1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

·       3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W braku takiego zastrzeżenia rozwiązanie za  wypowiedzeniem nie jest możliwe. Umowa rozwiązuje się za porozumieniem stron lub z upływem okresu, na jaki ją zawarto.

W przypadku umowy na zastępstwo okres wypowiedzenia umowy, wynosi 3 dni robocze.

Podstawa prawna

Art. 32 i niżej ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998, nr 21, poz. 94 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.