Dziennik Gazeta Prawna
ECWZ Ewidencja czasu wykonywania zlecenia

ECWZ Ewidencja czasu wykonywania zlecenia

0.0(0)
8965
Wersja: 01.01.2017
Obowiązuje od 01.01.2017

Do czego stosuje się ECWZ

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Podstawą kształtowania sytuacji prawnej stron jest przede wszystkim umowa. Nie mają natomiast zastosowania przepisy o sprzedaży konsumenckiej, gdyż zlecenie dotyczy wykonywania czynności (usługi), a nie sprzedaży towarów. Możliwe jest natomiast żądanie odszkodowania za niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie umowy.

Na rynku upowszechniło się wykorzystanie umowy zlecenia w dwóch formach:

  • zlecenie wykonania określonej czynności przez przedsiębiorcę, (czyli zatrudnienie profesjonalisty, trudniącego się zawodowo daną formą działalności); zleceniodawcą jest osoba fizyczna lub prawna; zleceniobiorca (z wyjątkami np. zatrudnienia prywatnie niani lub pomocy domowej) sam opłaca podatki i może być opodatkowany podatkiem od towarów i usług,
  • zlecenie jako zatrudnienie osoby fizycznej do wykonania jakiejś czynności, której zleceniodawcą jest przedsiębiorca - profesjonalista (zatrudnienie osoby fizycznej); w takim przypadku zleceniodawca staje się płatnikiem podatków za przyjmującego zlecenie, który pozostaje jednocześnie z reguły poza zakresem podatku VAT (nie płaci go); umowa powinna wówczas regulować kwestie wynagrodzenia, odpowiedzialności za wykonanie zlecenia przez zleceniobiorcę oraz kwestię wzajemnych praw i obowiązków stron.

Jeżeli umowa nie kształtuje wzajemnych praw i obowiązków, zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Druk obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku.

Podstawa prawna

Art. 734 – 751 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.