Dziennik Gazeta Prawna
Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: KRUS SR-26 Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego
KRUS SR-26 (archiwalny) Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego

KRUS SR-26 (archiwalny) Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego

0.0(0)
1212
Wersja: 01.01.2015
Obowiązywał od 01.01.2015 do 23.08.2016

Do czego stosuje się KRUS SR-26

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która poniosła koszty pogrzebu:

  • ubezpieczonego,
  • uprawionego do emerytury/renty z ubezpieczenia,
  • członka rodziny osoby ubezpieczonej, bądź uprawnionej do emerytury lub renty (małżonek, wdowa/wdowiec, rodzice, ojczym, macocha, osoby przysposabiające, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej spokrewnionej jak i zawodowej, dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, osoby będące pod opieką prawną),
  • osoby, która w chwili śmierci nie miała prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia ale spełnia warunki do jej przyznania i pobierania.

Oprócz członków rodziny zasiłek może otrzymać także:

  • dom pomocy społecznej,
  • powiat,
  • gmina,
  • osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego,
  • osoba inna niż członek rodziny.

Od 1 marca 2011r. zasiłek przysługuje w niezmiennej kwocie 4000zł. W przypadku osób spoza rodziny (dom pomocy społecznej, gmina, powiat itp.), zasiłek przysługuje na podstawie udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie więcej jednak niż 4000zł.  Jeśli koszt ponosi więcej niż 1 osoba zasiłek ulega podziałowi.

W przypadku niezłożenia wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego w ciągu 12 miesięcy od pogrzebu prawo do zasiłku wygasa, nawet jeśli przyczyny były niezależne od osoby uprawionej (późne odnalezienie zwłok, niemożność identyfikacji osoby).

Do wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego należy dołączyć skrócony odpis aktu zgonu, oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, dokumenty, które potwierdzą pokrewieństwo lub powinowactwo (odpis aktu stanu cywilnego lub dowód osobisty).

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników Ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2010 r. Nr 238, poz. 1578). Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. 2015 poz. 704).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.